Skotsko podruhé


Kde jsem to minule skončila? Že musíte mít peníze, potvrzení o studiu a že potřebujete garanta. Nikdy jsem moc necestovala, takže nemohu porovnávat dlouhodobé zážitky z jiných zemí. Mohu to srovnávat jen s domovem.

Člověk nejvíce ze svých smyslů používá zrak, takže moje první vjemy byly, jak to tu prostě vypadá. Jak vypadají lidé, byty (to vám „povím“ příště), domy, obchody, silnice, příroda, co lidé nosí na sobě (to je často hodně veselé). Jednou jsem potkala červeno-růžovo-zelené chodící rádio a nebyl to kostým…. Občas jsem zapojila i chuť a čich a samozřejmě jsem namáhala sluch. Můj sluch trpěl nejvíc, protože musel a stále musí dešifrovat „místní řeč“.

Oni Skotové mluví tak trochu jinak „anglicky“. Jejich angličtina je tak trošku šišlavá. Tam, kde běžně čekáte, že uslyšíte „s“, tak, dávejte pozor, budou vás mást se svým „š“. A taky raději říkají „a“ místo „e“ (rádi hafaj). Skotské řeč zní úplně jinak než angličtina z filmu nebo rádia… Shrnula bych to asi tak, že budete špatně rozumět… Budete z toho zpočátku asi dost nešťastní, pokud nejste splachovací typ (bohužel nejsem). K tomu přidejte ještě rychlost mluvy, kterou kvůli tomu, že jste cizinec, někteří domorodci prostě nepřizpůsobí. Je to taková koupel, marinování se ve vlastní šťávě (ale nechci vás strašit, to vůbec ne, jen informovat).

Když jsem tady pozorovala lidi, všimla jsem si tu spousty zrzavých, kteří to tu příjemně oživují, takže když je pod mrakem (to je dost často), slunce sice nezáří, ale značná část obyvatelstva ano… Zdejší červeno-hnědé domy mají miniaturní předzahrádky se zelení, velmi příjemně to oživuje ulice, které jsou jinak dost tmavé kvůli tmavé barvě domů. V Glasgow je zeleně mnoho, opravdu mnoho, na to si tu potrpí. Nejen zeleň však oživuje tohle město, ale také neuvěřitelný „binec“. Po nějaké době jsem zjistila, proč se tu na chodnících válí tolik věcí, obrovské matrace, skříně, gauče, krabice a pytle naplněné, kdo ví čím. Provozují zde zajímavou službu, každý týden v určitý den jezdí speciální popelář, který to všechno odveze (téměř vše, občas tam něco nechá, aby se měl pro co vracet). Takže si tu nemusíte, jako u nás, objednávat kontejner. Prostě to vynesete na ulici před dům a víc se nestaráte. Je to sice fajn služba, ale mě připadne, že tu lidé neustále vyklízí byty, nikdy nekončící příběh, tedy konstantní binec (konstantní úplně není, maxima nabývá den před příjezdem speciálního popeláře). A pak je tu jedno nebezpečí, až se budete vracet večer z hospůdky, tak se vám může klidně stát, že se o něco přerazíte (obzvlášť ten den před příjezdem popeláře). Cena této popelářské služby je zahrnuta v dani, kterou platíte městu. V této dani je započítána i cena za normálního popeláře a vodu, takže v bytech nehledejte měřiče spotřeby vody (já jsem ho samozřejmě hledala, vy už nemusíte). No a tady se vám bude hodit potvrzení o studiu od místní univerzity, které odnesete na pobočku městského úřadu, a oni vám tu daň odpustí… naštěstí (pak budete mít na tu hospůdku). Od září do března byste jinak vyplázli 680 liber (za dvě osoby v bytě). Když už jsem u těch odpadků, tak odpad se tu „třídí“ jinak. Ve dvorech domů jsou dva typy popelnic. Do jedné házíte společně papír, plechovky a vybrané polymery a do té druhé popelnice to ostatní (nemusíte vytahovat popelnice před dům, popeláři si zazvoní a poperou se s nimi sami). Ještě by tu měly být někde fialové kontejnery na sklo, ale zatím jsem je neviděla. Nejsem si jistá, jestli mám dál pitvat vztah skotských občanů k odpadkům a pořádku…?

Co vás v Glasgow určitě dostane, bude metro. Mě skutečně odrovnalo! Popíšu ho jako roztomilý ultra-starý prťavý vláček, co jezdí v kruhu v prťavém tunýlku (pro  klaustrofobiky jak dělaný). Jeden můj přítel (ten, co mi radil, abych tleskala, když chci vlažnou vodu) říká, že londýnské metro „je jak metro pro potkany“ a že hned pochopíte, proč mu říkají „The Tube“. Vlakové soupravy metra v Praze jsou proti tomu gigantické a luxusní, jsou tak dvakrát širší pětkrát delší, jo a asi o metr vyšší, nedivím se turistům , že si naše krásné metro pořád fotí… Když jedete v Glasgow metrem tak máte pocit, že jste na Matějské pouti a tohle je atrakce pro nejmenší s názvem: „Chcete se povozit historickým podzemním vláčkem pro permoníky?“. Je to kouzelný metro. To be continued…

Glasgow metro UVNITŘ upr sv

2 thoughts on “Skotsko podruhé

  1. Pingback: Skotsko naposledy – Češi vs Skotové | slavík a vanilka

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s