Vanilkový extrakt – domácí


Nechtěli byste si vyrobit vlastní vanilkový extrakt? V obchodě se sice prodávají vanilkové cukry a vanilkové lusky, ale extrakt z pravé vanilky se jen tak nevidí. A pokud na něj přece jen narazíte, tak bude drahý a peněženka bude určitě protestovat. Navíc s tímhle receptem si připravíte jako bonus i domácí vanilkový cukr.

Ingredience: 30 g vanilkových lusků (tj. asi 10 lusků vanilky, v normálním obchodě stojí jeden lusk vanilky asi 50 korun, ale na stránkách vanilkove-lusky.cz si můžete pořídit 10 vanilkových lusků za 169 Kč a poštovné dělá 39 Kč, to vypadá velmi výhodně…), 250 ml vodky (prý i rum, ale ten už má své aroma…), tmavou skleněnou láhev s dobrým těsným uzávěrem (zdůrazňuju s dobrým uzávěrem, protože s tím budete třepat…a nezapomeňte ji vypařit v horké vodě), pokud je láhev čirá, tak uchovávejte ve tmě, asi hrnek cukru (řepný, či třtinový záleží na vás) a další nejlépe skleněnou nádobu s těsným víčkem (v Ikee mají šikovné nádobky) a nakonec potřebujete čas a trpělivost.

Výtvor na fotce je připraven z 20 lusků vanilky Burbon, které jsem narvala do 0,5 l Pražské vodky … byla v akci za 120 😛 Možná najdete na netu recepty na „ekonomičtější“ extrakt, jakože potřebujete méňě lusků, ale vězte, že to jsou loužené vanilkové ponožky, a tahle láhev Vám nevydrží rok, ale několik let 😉 a stačí opravdu pár kapek, aby Vám moučník příjemně protáhl nosní dírky.

Postup: Ty božsky vonící vanilkové lusky rozříznete podél a nožem z nich vydlabejte ta černá vlhká zrníčka, vypadá to trochu jako kaviár. Vše co vydlabete, vmícháte do toho vašeho cukru, zavřete (pořádně) a je hotovo, teď už jen čekat (dala bych tomu alespoň dva, tři týdny, ale čím déle, tím lépe se cukr prosytí od vanilkového kaviáru). Ty vydlabané lusky rozkrájejte na třetiny (čtvrtiny) a dejte do láhve, zalijte vodkou, pevně zašpuntujte, zatřepejte a dejte někam do skříně či do lednice. S lahví třepejte každý den ale jen první týden, pak další následující tři týdny, když si vzpomenete (párkrát týdně), pak následujících 5 měsíců třepejte, ale nepovinně. Po těch šesti měsících (ale použít se dá už po 2 měsících, když trochu ukápnete do těsta nebo tak…) extrakt přeceďte, zůstane vám čistá božská mana. To co se zachytí v sítku, by byl zločin vyhodit (opovažte se!?), po oschnutí to šoupněte zase do nějakého cukru… Voalá! Extrakt je hotov!  Myslím, že kdybyste ho chtěli někomu darovat s příběhem, jak dlouho jste ho vyráběli… tak se nestane, že byste nepotěšili jeho duši, možná jej budete přímo šokovat… protože, jak často se stává, že dostanete darem božskou manu?…

sv

vanilkovy extrakt

domácí extrakt z Burbon vanilky ta druhá lahev vedle, co není vidět, je pro změnu z vanilky Tahiti

5 thoughts on “Vanilkový extrakt – domácí

  1. Pingback: Moučník à la Torta de Cielo | slavík a vanilka

  2. Pingback: Brownies | slavík a vanilka

  3. Pingback: Jahelník | slavík a vanilka

  4. Pingback: Linecký koláč s mascarpone a borůvkami | slavík a vanilka

  5. Pingback: Jogurtový koláč bez lepku | slavík a vanilka

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s