Vánočka, co se povede


Už jste ji taky zkoušeli tolikrát, ale říkate si, že letos by to už mohlo vyjít. Jo, vánočka, to je mrcha. Ale, kdo vytrvá, nebo kliku na dobrý recept má, nakonec zvítězí. Mimochodem tento recept je modifikace receptu od Viléma Vrabce…

Vánočka, to je půldenní záležitost. Musíte si ji věnovat jako miminku. Prý se peče právě proto, že připomíná Ježíška v zavinovačce, je symbolem nového života a plodnosti. Vánočka se plete z devíti pramenů. Spodní čtyři symbolizují čtyři živly, tedy oheň , vodu, zemi a vzduch. Prostřední tři prameny představují rozum, cit a vůli člověka. Vrchní dva prameny se upínají k tomu, co vede člověka nejvýše, tedy k vědění a lásce (tohle jsem nevymyslela, to wikipedie).

Recepis je na 2 vánočky (kvůli jedné nemá cenu tak pilně pracovat):

  • 1 kg hladké mouky na kynuté těsto (babiččina),
  • 160 -180 g moučkového cukru (někdo radši sladší, někdo ne),
  • 2 lžičky kypřicího prášku,
  • 1 lžička soli (určitě nevynechávejte),
  • 360 ml plnotučného mléka,
  • 70 g kachního sádla, 110 g másla,
  • 50 g čerstvého droždí,
  • 5 žloutků,
  • vanilkový extrakt, citronová kůra, hrst rozinek koupaných v rumu, loupané půlky mandlí
  • Na pomašlování bude potřeba směs kachního sádla (asi lžíce), vejce a trošku vody. 

Tak a teď je poteba dodržet správný postup. Pamatujte, že tuk můžete zapracovat až úplně nakonec, ne dříve.

Kvasnice rozpustíme se lžící moučkového cukru, po chvilce míchání se kvasnice rozpustí, k tomu přidáme asi 160 g mouky a 120ml vlahého mléka, pěkně zhomogenizujeme a necháme vzejít (bude to brzy, tak nikam daleko nechoďte). V míse smísíme zbylou mouku, zbylý cukr, kypřicí prášek do pečiva, sůl, kůru. Uděláme důlek kam dáme 5 žloutků, vanilku, vzešlý kvásek a mléko. Vypracujeme těsto, pak teprve začneme zapracovávat vlahou směs sádla a másla i s rozinkami. Chvíli to trvá, ale u Vánočky se nesmí spěchat. Až se nám povede vypracovat těsto – což může být práce na cca 10 – 15 minut (robot se v tomhle okamžiku stane skoro nepostradatelný, pokud ho nemáte, ucítíte jak Vám porostou svaly po celé paži :D), dejte kynout. Až zkyne, srazte těsto vařečkou a nechte kynout znovu. Srážení opakujte 2krát až 3krát.

Až bude zkynuto, zapněte troubu na 200 °C a dejte do trouby malý kastrůlek s vodou (nemáteli trobu s připařováním). Rozdělte těsto na 2 půlky a každou půlku rozdělte na 9 stejných dílů, z kterých vyválíte prameny. Opravdu to pečlivě vyválejte, ať má vánočka pěkný tvar. Pak upleťe spodní patro ze 4 pramenů, prostřední ze 3 a horní ze 2 pramenů. Mrkněte na video. Po upletení můžete vánočku zpevnit špejlemi. Nechte kynout asi půl hodiny (nedávejte dříve do trouby, jinak se Vám rozjede).

Po zkynutí potřete směsí vejce, sádla a vody a ozdobte mandlemi. Dejte obě vánočky do trouby (měly by se vejít na jeden plech) a pečte asi 10 minut na 190 °C,  pak 5 minut na 200°C, pak snižte na 170 °C a pečte 20 minut, pak snižte na 150 °C a pečte 20 minut (celkem 55 minut). Až začne na zlátnout zakryjte vánočku pečicím papírem, aby moc neztmavla. Zkuste ji špejlí před vytažením z trouby.

Po upečení ihned horkou vánočku ještě jednou pomašlujte směsí sádla, vejce a vody. Dodá jí to na kráse a vláčnosti 😉

Dobrou chuť ❤

která se povede

vánočka, která se povede

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s