Svatá pohanka tichá voda


 

Pohanka patří mezi lásky mého života. Je to obdivuhodná bylina – plodina. Kdybych ji mohla udělit přízvisko, byla by to Svatá pohanka – tichá voda, co břehy mele.

Kdo jste pohanku, ještě neochutnal, dočtete se, že má specifickou oříškovou chuť. Slovo oříšková  je často v uvozovkách. Mně pohanka oříšky moc nepřipomíná. Pohanka prostě chutná jako pohanka. Nic víc bych v tom nehledala. Je to asi, jako kdyby jste chtěli někomu vysvětlit jak chutná ananas. Nejlepší je to prostě ochutnat a nebát se s tím ochutnáváním pokračovat, dokud ji nepřijdete na chuť, podobně jako u oliv. Taky Vám zachutnala až třeba 9. oliva v pořadí? S pohankou je to podobné, jde jen o nezvyk, protože z naší kuchyně byla doslova vystrnaděná rýží, bramborami a těstovinami, přitom pohanka se u nás jedla od středověku. Nějací dobrodruzi ji k nám přivezli na přelomu 12. a 13. století (tak praví wikipedie). Chvála jim veliká, protože pohanka je skvělá potravina.

Dočtete se třeba, že pohanka je lék. Neobsahuje lepek. Obsahuje velmi důležitou látku rutin (flavonoid, vitamín P), který zlepšuje pružnost cévního vaziva, ředí krev, pomáhá při křečových žílách, hemoroidech a podílí se na celkové antioxidační aktivitě v našem těle. Pohanka taky obsahuje kvalitní bílkovinu, aminokyseliny, umí zahnat hlad, zahřát tělo a pozvednout mysl. Vedle toho dodá našemu tělu vlákninu a spoustu dalších prospěšných látek, jakými jsou draslík, fosfor, vápník, železo, měď, mangan, zinek a selen,vitamíny skupiny B, cholin a tokoferol. Proto píši pohanka – tichá voda, břehy mele. 

S pohankou je to velmi jednoduché. Propláchnete ji ve studené vodě, nasypete ji do hrnce s vodou (1: 2) a necháte ji 1 hodinu namočenou, pak ji osolíte a vaříte 5 minut do měkka. Přílohu k masu a do salátu máte v tu ránu hotovou. Když Vám takhle zbude pohanka – příloha v lednici, tak ji dejte na pánev s máslem a zadělejte ji s vejcem podobně, jako studenti chystají knedlík ve vajíčku. Servírujte k tomu trochu až hodně čerstvé zeleniny (nebo i dobrý sýr přímo ještě do horké pánve) a báječná rychlovka je na světě podle pravidla, co dům dá.

Mimoto se můžete seznámit i s pohankovou moukou. Celozrnné bych se z počátku vyhnula, je dost hrubá a nehodí se do všeho (já ji používám při obalování řízků v trojobalu). Ale pohanková hladká mouka je skvělá na palačinky nebo do vaflí!

Svatá pohanka, co břehy mele, a přitom tiše roste v horách.

pohanka

Pohanka obecná, Autor: Johann Georg Sturm

 

Zdroje: http://www.wikipedie.cz, http://www.celostnimedicina.cz 

Autor náhledového obrázku: Mariluna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3204552

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s